CZ / SK / EN / DE
Články

Milý Ježíšku, prosím, přines mi zvířátko …

Kdo z rodičů si někdy nevyslechl přání svého potomka mít nějaké zvířátko (a kdo z nás ho jako dítě nechtěl?). Ne každý rodič toto přání ale splní, odolává a doufá,  že se na to časem zapomene... I proto se pak často zvířátko objevuje ve vánočním přání dětí pro Ježíška. V těchto případech se mnozí rodiče konečně nechají "oblomit". 

"Kombinaci dětí a zvířátek odborníci doporučují."

Přemýšlíte i Vy o tom, že byste podlehli naléhání své ratolesti a pořídili domů chlupatého kamaráda? Pak vězte, že podle lékařů je spojení dítěte a zvířete v jedné domácnosti naprosto ideální a domácí mazlíček bude mít na fyzické i duševní zdraví vašeho potomka pouze kladný vliv. Děti, které vyrůstají v jedné domácnosti společně s domácími mazlíčky, jsou zodpovědnější, méně depresivní, netrpí tolik na alergie a mají lepší imunitní systém. Kombinaci dětí a zvířat proto odborníci vřele doporučují. 

V jakém věku dítěte mazlíka pořídit?

Pokud dítě nevyrůstá se zvířaty od narození, je podle nich dobrým řešením pořídit mu ho v předškolním či mladším školním věku. Odkládáním pořízení zvířete na pozdější školní věk se může snadno stát, že desetileté a větší dítě už bude mít spoustu jiných zájmů a aktivit, takže i když si zvíře dlouho přálo a jeho pořízení se odkládalo, pak už o něj nebude mít zájem.

Mazlíka pořizujte, když je na něj dost času

Jakkoli mají zvířata na děti a na jejich psychický vývoj pozitivní vliv, je nutné zmínit, že by je rodiče dětem neměli pořizovat za každou cenu. Zvířata patří pouze do rodin, kde k nim i dospělí mají vztah, kde na ně mají dostatek času a kde jsou schopni a ochotni se o zvíře postarat i v případě nějakých komplikací. Děti totiž přebírají chování svých rodičů, a když se ke zvířatům nevhodně chovají rodiče, naučí se to i ony.

Zvíře není hračka a pořídit si domů živou bytost není jen tak. Dát dítěti zvíře jako dárek a nechat ho, ať se stará samo a pokud to nesvede (například proto, že je moc malé a není dostatečně zralé), půjde zvíře z domu, je neomluvitelnou chybou.

Nemáte-li ke zvířatům kladný vztah a/nebo nemáte-li ani podmínky, zvířata domů nepořizujte.

Vždy zvažte schopnosti dítěte, kterému mazlíka pořizujete

Zvířátka pořizujte pouze ta, na která podmínky jsou a o která je dítě schopno se alespoň částečně starat, což záleží na věku i na jeho vztahu ke zvířatům. Školák se sám zvládne postarat o křečka, ale převzít plnou odpovědnost za vytouženého psa nemůže.

Jsou to právě malí hlodavci nebo zakrslí králíčci, kteří se stávají nejčastěji prvním zvířátkem hlavně menších dětí. Jsou méně nároční na prostor, čas i finance, ale i ony potřebují naši péči. Děti tak mají svého chlupáče a zároveň se naučí povinnostem - např. starat se o pravidelný přísun krmiva a vody nebo o čištění ubikace. Od předškoláka sice nebudeme chtít, aby sám čistil klec, ale můžeme mu ukázat, jak se to dělá a postupně i jeho zapojit do pomoci.

Tím, že dětem svěříme alespoň část péče,  u nich posílíme nejen zodpovědnost, ale i sebevědomí, protože si budou připadat důležité. Děti jsou pak  lépe připravené se starat v budoucnu o zvířata větší, náročnější na péči – třeba právě o psa nebo kočku.

Správný výběr zvířátka = základ spokojenosti a vztahu s mazlíkem

Ale i u těchto „kapesních“ mazlíčků platí, že správný výběr zvířete je základem dobrého vztahu i spokojenosti člověka a vybraného mazlíčka. I o nich bychom si tedy předem měli zjistit co nejvíce informací. Základní informace můžete najít v našem přehledu těch nejčastěji chovaných.  

Mít zvířecího mazlíčka je srdeční záležitost

Pokud jste vše dobře promysleli a nemáte závažný důvod, který by jeho pořízení vylučoval, neváhejte a pořízení mazlíčka pro děti zbytečně neodkládejte. Je ale na místě si uvědomit, že pro mnohé zvířata je ne vždy dobré přinést je domů právě na Vánoce.

Prvních několik týdnů v nové rodině je zejména pro takového psa nebo kočku zcela zásadních a z velké míry určují, jestli se s novým „páníčkem“ a prostředím sžijí a budou se zde cítit bezpečně. Toho však může být v hektickém období, kdy se doma střídají návštěvy, probíhají oslavy nebo se cestuje, docíleno jen stěží.

Otázky, které byste si měli položit před pořízením mazlíka

Ať už zvažujete pořízení jakéhokoli domácího mazlíčka (to nejen pro děti) v jakémkoli období, vždy si nejprve zodpovězte tyto otázky:

  • Máme na zvíře dostatek času?
  • Máme dostatek odpovídajícího prostoru pro zvíře?
  • Jsme ochotni nechat zvíře proběhnout mimo ubikaci?
  • Jak často cestujeme a kdo se o zvíře bude starat v nepřítomnosti (dovolená, nemoc…)?
  • Počítáme s výdaji nejen na jídlo a ubikaci, ale i na případnou veterinární péči o mazlíčka?
  • Není někdo v rodině alergický na srst?
  • Víme, jakého věku se konkrétní zvíře dožívá a jsme schopni ho po celou dobu zaopatřit?
  • Nebude nás rušit noční tvor?
  • Nemáme už zvíře, které by mohlo novému uškodit, nebo nebudou se tato zvířata navzájem rušit (denní a noční tvor)?

No a nezbývá, než popřát krásné Vánoce ♥

A určitě dál sledujte náš Facebook https://www.facebook.com/podestylkyasan a Instagram ♥♥♥ https://www.instagram.com/podestylkyasan

 

 

 

Čtěte také

Ježek jako mazlíček?

Ježek jako mazlíček?

Nedovedete si představit ježka v domácnosti? Pak věřte, že existuje nemalá skupina chovatelů, jejichž domácím
Připadáte si doma s novým zvířátkem jako v chlívku?

Připadáte si doma s novým zvířátkem jako v chlívku?

Ježíšek splnil to největší přání a Vaše ratolest měla pod stromečkem vysněné morčátko nebo králíčka.
Jak připravit králíčka na léto

Jak připravit králíčka na léto

Vedro s přicházejícím létem a kožíšek vašeho králíčka nejdou úplně dohromady. Jak to vyřešit a jak připravit