CZ / SK / EN / DE
Články

Čím krmit králíčka?

Pestrá strava je základem pestrého života. Ten bychom svému králíčkovi chtěli dopřát všichni – jak toho ale dosáhnout? Jak se v tom množství potravy zorientovat? A na co si dát pozor? Čtěte dál a všechno se dozvíte!

Seno – naprostý základ králičího jídelníčku

Seno pomáhá trávící soustavě šlapat jak hodinky, obsahuje spoustu vlákniny a je vhodné i pro králičí chrup.

Jak poznáme, které seno je vhodné?

Musí být suché, bezprašné, zelené a voňavé.

Největším gurmánům servírujeme seno hned z první senoseče. Taková lahůdka je ale k dispozici pouze v květnu a v červnu. Po zbytek roku skladujeme seno v temnu a suchu.

Velký pozor dejte na vlhkost – vytváří ideální prostředí pro vznik plísní a dalších forem života, na které nejen že není nikdo zvědavý, ale které mohou způsobit nepěkné zdravotní problémy. Problematické v tomto ohledu může být i seno kupované. Pokud z balení necítíte pouze příjemnou vůni sena, raději jej králíčkovi nedávejte.

Voda

Co se týče nápojů, nejsou králíčci nároční – stačí jim obyčejná voda. Ujistěte se ale, že má váš králíček denně čisté pítko a v něm čerstvou vodu pokojové teploty.

Granulované krmivo

Granulované krmivo vyráběné extruzí je moderním typem plnohodnotného krmiva pro králíčky. Obsahuje vše, co zvíře potřebuje a to v té nejstravitelnější formě. Správné krmivo by mělo obsahovat vysoké množství vlákniny a bílkovin.

Naopak nesmí obsahovat živočišnou moučku, sušené mléko, nebo příliš mnoho vitamínu D3 – může to králíčkovi ublížit.

Dejte si pozor na levné výkrmové granule – obsahují antibiotika proti kokcidióze, která v kombinaci s další stravou mohou vznik kokcidiózu naopak podpořit. Navíc způsobují tloustnutí králíků.

Vyzkoušet můžete například Harringtons Optimum pro králíčky, které obsahuje pouze ingredience té nejvyšší kvality.

Směsi zrnin

Nejdostupnějším krmivem na trhu je směs zrnin. Směsi jsou dostupné v různé kvalitě, která je daná obsaženými zrninami. Výběr ponechte na králíčkovi podle jeho chuti.

Doporučujeme vyzkoušet krmiva značky Wagg.

Zelenina

Ať se snažíme jak chceme, ne vždy se daří chlupáčovi dopřát jeho pravou přirozenou stravu a je potřeba ji něčím nahradit. Zelenina je nejideálnějším kandidátem – dodá králíčkovi potřebné minerály, vitamíny a vlákninu.

Ptáte se, jak zeleninu nejlépe podávat? Co takhle třeba míchaný salát?

Denní dávkou jsou asi dvě hrsti a fantazii se meze nekladou. Super je například mrkev, fenykl, řapíkatý celer, brokolice, salát. Pozor si ale dejte na ty druhy zeleniny, které by v žaludku mohly způsobit kvašení a nadýmání – řeč je například o zelí, špenátu, kapustě apod.

Bylinky

Králíci jsou mlsouni a bylinky mají moc rádi. Pokud už ale váš králíček dosáhl vyššího věku, bylinky trochu omezte – můžou dopomoci vzniku ledvinových nebo močových kamenů.

Ovoce

Stejně jako lidé, i králíci mají své drobné hříšky a rádi si zobnou něčeho sladkého. Nic se ale nesmí přehánět a ovoce je třeba dávkovat s citem, spíše jako pamlsek. Nezapomeňte z něj odstranit velká jádra.

Za fotku děkujeme Lauře Tomasové ❤

Máte vlastní tip nebo jiné zkušenosti? Napište nám na Facebook stránky Podestýlek Asan a rádi vše doplníme a označíme vás! :)

 

 

 

Čtěte také

Ježek jako mazlíček?

Ježek jako mazlíček?

Nedovedete si představit ježka v domácnosti? Pak věřte, že existuje nemalá skupina chovatelů, jejichž domácím
Připadáte si doma s novým zvířátkem jako v chlívku?

Připadáte si doma s novým zvířátkem jako v chlívku?

Ježíšek splnil to největší přání a Vaše ratolest měla pod stromečkem vysněné morčátko nebo králíčka.
Milý Ježíšku, prosím, přines mi zvířátko …

Milý Ježíšku, prosím, přines mi zvířátko …

Kdo z rodičů si někdy nevyslechl přání svého potomka mít nějaké zvířátko (a kdo z nás ho jako dítě